Enquire

LIST OF INSTRUCTIONAL AND EXAMINATION STAFF

Sl.NO Name
COMPETENCY
Qualification Position in organization Scope of Authorization
1. MR. P. K. SHRIVASTAVA DME,BAMEL in LA,MBA Training Manager B1-MOD - 7 & 8
2. MR. SAURABH KUMAR DGCA AME Paper I,PAPER II Quality Manager N/A
3. Mr.R K SHARMA Diploma in Mechanical Engineering Examination Manager B1-MOD – 3, 7A, 13
4. MR. A.L. DESHMUKH B.E.(E&TC), M.TECH(CONTROL & INSTRUMENTATION) Practical Assessor/Instructor B2–MOD-7A, 9, 10, 11A, 13
5. Mr. S K PARIDA DME (FLT EGG.) Instructor B1-MOD. 15
6. MR. NARESH RELEKAR DME ,DGCA PAPER - I & II,DEGREE IN AERO ENGINE(By Air-Force) Practical Assessor/Instructor B1-MOD. 7A, 17
7. MR. HARIOM CHAUHAN DIPLOMA IN ELECTRONICS / RADIO /COMM. ENGG. Instructor B2-MOD. 4, 5, 13
8. MR. SARWAGYA LAKHERA BAMEL IN ES,IS,RN Practical Assessor/Instructor B2-MOD. 3,4, 5,9,10,13
9. MRS. SAPNA SEWAK AME (DGCA PAPER I & II) Instructor B2-MOD. 3, 4
10. MS. RIYA MEHTA B.E. IN AEROSPACE ENGG. Instructor B1-MOD-11A, 13,14,15
11. MR. MADHAN P B.E. IN AERONAUTICAL ENG. Instructor B1 MOD.11, 15
12. MS. ROHINI CHOUGALE AME (B1.1, ALL MODULES) Instructor B1-MOD. 7A, 11A,15
13. MR. PRANAV THORAVE AME (B2 MODULE - 8, 9 & 14). Instructor B2, MOD- 8
14. MS. MANORI SABLOK AME (B2 MODULE –EXCEPT - 13) Instructor B2-MOD 6, 7A
15. MR. DIPANKAR CHATTERJEE AME (B1.1, PAPER I & II) Instructor N/A

Work Shop Support Staff

1. Mr. Kishore Shinde I.T.I Demonstrator N/A
2. Mr. C M Shingte I.T.I Demonstrator N/A
3. Mr. P R Gogawale I.T.I Demonstrator N/A

HINDUSTAN AEROSPACE & ENGINEERING, PUNE

LIST OF SHOP-IN-CHARGE (AVIONICS)

Sl.NO Shop
Name of Instructor's
1. Radio Shop MR. HARIOM CHAUHAN MR. A.L. DESHMUKH
2. Instrument Shop MR. A.L. DESHMUKH MR. HARIOM CHAUHAN
3. Electrical Shop MR. SARWAGYA MR. R. K. SHARMA

LIST OF SHOP-IN-CHARGE (MECHNICAL)

Sl.NO Shop
Name of Instructor's
1. Airframe Shop MR. DIPANKAR CHATTERJEE --
2. Piston Engine Shop MR. NARESH RELEKAR MR. S K PARIDA
3. Jet Engine Shop MR. S K PARIDA MR. NARESH RELEKAR
4. Fitting Shop MR.KISHOR SHINDEr MR.C M SHINGATE
5. Machine Shop MR. NAIR MR.KISHOR SHINDE
6. Welding Shop MR. P GOGAWALE
-------
7. Computer Shop MRS.SAPNA
-------
8. Library MRS.SAPNA
-------
9. Hanger MR. NARESH RELEKAR
-------

Subject-wise Availability of Instructors

Sr.No Subject Total No OF Staff Name Of Staff
01 Airframe: 06
  1. Mr. Pramod Kumar Shrivastava
  2. Mr. Birendra Prasad
  3. Mr. A. Infant Raj
  4. Mrs. Priyanka Lowanshi
  5. Mr. Rahul Lowanshi
  6. Mr. A. Gurunathan
02 Power Plant: 04
  1. Mr. Naresh B. Relekar
  2. Mr. Rahul Lowanshi
  3. Mr. S. K. Parida
  4. Mrs. Priyanka Lowanshi
03 Materials, Workshop Practices: 04
  1. Mr. Pramod Kumar Shrivastava
  2. Mr. Birendra Prasad
  3. Mr. Naresh B. Relekar
  4. Mr. S. K. Parida
04 Electrical: 05
  1. Mr. Arun Deshmukh
  2. Mrs. Preeti Sunil Salunkhe
  3. Mr. Sarwagya Lakhera
  4. Mr. Vikas Verma
  5. Mr. Lalit Chawla
05 Instrument: 04
  1. Mr. Arun Deshmukh
  2. Mr. Lalit Chawla
  3. Mr. Sarwagya Lakhera
  4. Mr. Vikas Verma
06 Radio: 04
  1. Mr. Arun Deshmukh
  2. Mrs. Padma
  3. Mr. Lalit Chawla
  4. Mr. Vikas Verma
07 Computer: 01
  1. Ms. Divya Sharma
08 Drawing: 02
  1. Mr. P. Senthamil
  2. Mr. A. Gurunathan
09 Workshop Demonstrator: 04
  1. Mr. C. M. Shingte
  2. Mr. P. R. Gogawale
  3. Mr. Kishor Ramchandra Shinde
  4. Mr. Ramesh Bhosale