HINDUSTAN AEROSPACE & ENGINEERING, PUNE

Hindustan Aerospace & Engineering, Pune is laced with topic wise highly qualified and dedicated instructors. The extreme hard works of our dedicated staff and faculty by working round the clock keep our institute at the zenith of success.

List of Instructors

S.NO Name Of Instructor Designation Qualification Experience Subject Alloted For Teaching
Practical Instuctional Sub 1 Sub 2
01 Mr. Pramod Kumar Shrivastava Chief Instructor DME (Indian Air Force)
BAMEL in (LA) MBA
16 years 15 years Airframe Material, Workshop Practices
02 Mr. Naresh B. Relekar Instructor DME (Indian Air Force) Degree in (Aero Engine Fitter) Paper-I & II 21 years 12 years Piston Engine
03 Mr. Birendra Prasad Instructor DME (Indian Air Force) 32 years 06 years 08 month Airframe A/C Material & Process
04 Mr.S.K. Parida Instructor DME (Indian Air Force) 32 years 06 years 11 Months Power plant Workshop Practices
05 Mr. Arun Laxmanrao Deshmukh Instructor B.E.(Electronics Telecom) MTECK, Instructor, AME, B737, B777AV 37 years 01 year 07 months Radio Electrical
06 Mr. Nand Lal Gupta Instructor BAMEC in ES,IS,RN 6 years 7months 1 year 6 months Instrument Radio
07 Mrs. Padma Singh Instructor BAMEC in RN 07 years 02 years 07 months Radio
08 Mrs. Priyanka Lowanshi Instructor BAMEC in LA,JE 01 years 06 months 06 years 02 months A/C Maintenance Practices Power plant
09 Mrs. Preeti Sunil Salunkhe Instructor B.E. (Electronics) ... 06 years Electrical
10 Mr.Omkar Bhopale Guest Lecturer BAMEL in LA, PE, MBA 02 years 02 years 06 months Airframe Power plant
11 Mr. Vikas Verma Deputy Chief Instructor BAMEC in ES, IS & RN 01 years 04 years 09 months Instrument Radio
12 Ms. Divya Sharma Instructor M.C.A 01 years 07 years 11 months Computer
13 Mr. Sarwagya Lakhera Instructor BAMEC in ES, IS, RN 01 years 02 years Instrument Electrical
14 Mr. A. Infant raj Demonstrator BE in Aeronautical Engineering 01 months Airframe Aerodynamics
15 Mr. P. Senthamil Selvan Demonstrator BE in Aeronautical Engineering 01 months Engineering Drawing Aerodynamics
16 Mr. A Gurunathan Demonstrator BE in Aeronautical Engineering 01 months Airframe Engineering Drawing
17 Mr. Shinde Kishor Ramchandra Demonstrator I.T.I (Welder) 05 Year 02 Year & 06 Month Welding Shop (Practical)
18 Mr. C.M. Shingte Demonstrator I.T.I ... 48 Years 06 months Machine Shop (Practical)
19 Mr. Gogawale P. R Demonstrator I.T.I ( Welder) ... 20 years 06 months Welding Shop (Practical)
20 Mr. Ramesh Bhosale Demonstrator I.T.I (Electronics & Radio ) 11 Years Electrical & Electronics
21 Mr. Prem Ratan Bishnoi Instructor BAMEC in IS 6 months
22 Mr. Madan P. Instructor BE in Aeronautical Engineering 1 Year Electrical & Electronics

LIST OF INSTRUCTIONAL AND EXAMINATION STAFF

Sl.NO Name
COMPETENCY
Qualification Position in organization Scope of Authorization
1. Mr. P.K. Shrivastava DME,BAMEL in LA,MBA Training Manager B1-mod.7 , 8, 11
2. Mr.Anupam Kumar Chanchal DGCA AME Paper I,PAPER II Quality Manager N/A
3. Mr.Birendra Prasad Diploma in Mechanical Engineering Examination Manager B1-Mod- 6 & 7
4. Mr. Naresh Relekar Diploma in Mechanical Engineering E,PAPER I & II,DEGREE IN (AERO ENGINE FITTER) Practical Assessor B1- Mod.16,17
5. Mr. S K Parida Diploma in Mechanical Engineering Instructor B1-Mod. 15
6. Ms. Padma Singh BEMEL IN RN Instructor B2-Mod.4,5,10
7. Ms. Priyanka Lowanshi BEMEL IN LA,JE Instructor B1-Mod.6,11
8. Ms. Preeti Salunke B.E.(ELECTRONICS) Instructor B1/B2-Mod.3,4,5
9. Mr. Sarwagya Lakhera BEMEL IN ES,IS,RN Instructor B2-Mod.3,9,10,13
10. Mr. Divya Sharma M.C.A Instructor B1/B2-Mod.5
11. Mr. A Gurunathan B.E. IN AERONAUTICAL ENG. Instructor B1/B2-Mod.-7,14
12. Mr. A Infant Raj B.E. IN AERONAUTICAL ENG. Instructor B1/B2-Mod. 7,8,14
13. Mr. P. Senthamil Selvan B.E. IN AERONAUTICAL ENG. Instructor B1/B2-Mod.11
14. Ms. Yogita Mahadik AME(PAPER I & II) Instructor B2-Mod.9
15. Mr. Omkar Bhopale AME(BAMEL IN LA & PE, MBA) Instructor B1-Mod.10
16. Mr. S K Das Diploma in Mechanical Engineering Instructor B1-Mod.6,7
17. Mr. Nandlal Gupta AME(BAMEL IN ES & IS, RN) Instructor B2-Mod. 13
18. Mr. Prem Ratan Visnoi AME(BAMEL IN IS) Instructor B 2-Mod 7,10
19. Mr. Surya Prakash AME(PAPER I & II) Instructor B1/B 2-Mod 3,4,9,10
20. Mr. Madhan P. B.E. IN AERONAUTICAL ENG. Instructor B 1 –MOD. 8,11,14
21. Ms. Remaya P R B.Tech in Information Technology Instructor B 1/B 2 MOD 5

Work Shop Support Staff

1. Mr. Kishore Shinde I.T.I Demonstrator N/A
2. Mr. C M Shingte I.T.I Demonstrator N/A
3. Mr. P R Gogawale I.T.I Demonstrator N/A
4. Mr. Ramesh D. Bhosale I.T.I (E &T.C) Demonstrator N/A

HINDUSTAN AEROSPACE & ENGINEERING, PUNE

LIST OF SHOP-IN-CHARGE (AVIONICS)

Sl.NO Shop
Name of Instructor's
1. Radio Shop Ms. Padma Singh Mr. Nandlal
2. Instrument Shop Mr. Prem Ratan Mr. Nandlal
3. Electrical Shop Mr. Sarwagya Ms. Preeti Salunke

LIST OF SHOP-IN-CHARGE (MECHNICAL)

Sl.NO Shop
Name of Instructor's
1. Airframe Shop Mr. A. Infant Raj Mr. B. Prasad
2. Piston Engine Shop Mr. N.B.Relekar Mr. Parida
3. Jet Engine Shop Mr. Parida Mr. N.B.Relekar
4. Fitting Shop Mr. Kishor Mr. Shingte
5. Machine Shop Mr. Shingte Mr. Kishor
6. Welding Shop Mr. Gogawale
-------
7. Computer Shop Mrs. Divya
-------
8. Library Ms. Yogita
-------
9. Hanger Mr. N.B. Relekar
-------

Subject-wise Availability of Instructors

Sr.No Subject Total No OF Staff Name Of Staff
01 Airframe: 06
  1. Mr. Pramod Kumar Shrivastava
  2. Mr. Birendra Prasad
  3. Mr. A. Infant Raj
  4. Mrs. Priyanka Lowanshi
  5. Mr. Rahul Lowanshi
  6. Mr. A. Gurunathan
02 Power Plant: 04
  1. Mr. Naresh B. Relekar
  2. Mr. Rahul Lowanshi
  3. Mr. S. K. Parida
  4. Mrs. Priyanka Lowanshi
03 Materials, Workshop Practices: 04
  1. Mr. Pramod Kumar Shrivastava
  2. Mr. Birendra Prasad
  3. Mr. Naresh B. Relekar
  4. Mr. S. K. Parida
04 Electrical: 05
  1. Mr. Arun Deshmukh
  2. Mrs. Preeti Sunil Salunkhe
  3. Mr. Sarwagya Lakhera
  4. Mr. Vikas Verma
  5. Mr. Lalit Chawla
05 Instrument: 04
  1. Mr. Arun Deshmukh
  2. Mr. Lalit Chawla
  3. Mr. Sarwagya Lakhera
  4. Mr. Vikas Verma
06 Radio: 04
  1. Mr. Arun Deshmukh
  2. Mrs. Padma
  3. Mr. Lalit Chawla
  4. Mr. Vikas Verma
07 Computer: 01
  1. Ms. Divya Sharma
08 Drawing: 02
  1. Mr. P. Senthamil
  2. Mr. A. Gurunathan
09 Workshop Demonstrator: 04
  1. Mr. C. M. Shingte
  2. Mr. P. R. Gogawale
  3. Mr. Kishor Ramchandra Shinde
  4. Mr. Ramesh Bhosale